- Részletek
Dr. Várkonyi Judit a Rádió1 számára adott egy rövid interjút, melyben a hemokromatózisról beszélt. Elhangzik, hogy milyen szövődményeket okoz, ha nem kezelik időben: májcirrózis, májrák, cukorbetegség, akár hasnyálmirigyrák, szívelégtelenség az itt felsorolt súlyos szövődmények. A hemokromatózis genetikája a kaukázusi népesség - európai lakosság, illetve az innen kivándoroltak és leszármazottaik - körében fordul elő, mindkét szülőtől hemokromatózis-gént örökölve alakulhat ki ez a betegség: minden 200. személynek 2 ilyen génje van, tehát nem is olyan nagyon ritka (bár a tapasztalatok szerint csak minden 10. érintettben alakul ki a vastútelítődés). A hemokromatózis felismerésének fontosságára hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy az egészségtelen életmód sokat ront a hemokromatózison: az alkohol-fogyasztás és a dohányzás egyaránt a vastöbbletet növeli, illetve az amúgy is érintett szerveket tovább terheli. A hemokromatózis gyanúját a vasszállító fehérje, a transzferrin telítettsége és a vasraktárakra utaló ferritin szintje adja. Ha ezek magasak, akkor genetikai vizsgálattal lehet tisztázni az örökletes betegség jelenlétét.
A riport itt hallgatható meg.( a lejátszás gombot esetleg meg kell nyomni)
- Részletek
A Mindenki Akadémiája sorozatban tartott Dr. Várkonyi Judit egy nagyon részletes, minden fontos ismeretet tartalmazó előadást. Minden érintett számára javasoljuk a megtekintését!
Dr. Várkonyi Judit előadásának diái a 2022. 11. 12-én tartott betegtalálkozónkon (pdf formátumban).
Korábbi cikkek:
1. 2006-ban a Hematológia, Transzfuziológia c. újságban jelent meg a Vastúlterhelődés tegnap, ma, holnap című cikk
2. 2008-ban a Magyar Családorvosok Lapjában jelent meg Az örökletes (klasszikus) haemochromatosis
3. 2010-ben a Magyar Családorvosok Lapjában jelent meg a Herediter Haemochromatosis - korai felismerés, valódi megelőzés
- Részletek
Dr. Várkonyi Judit írása
A vashiány, és a vashiányos vérszegénység közismert fogalmak. Elődeink vasszöget vertek az almába, úgy pótolták a hiányzó elemet.
Kevesen tudnak azonban arról, hogy létezik egy örökletes vastúlterhelődéses állapot is, amelynek lényege, hogy a fölöslegben lerakódó vas okozta oxidatív stressz következtében a szervek, szövetek károsodnak.
Az elmúlt tíz évben, amióta kiderült, hogy az örökletes megbetegedés a kaukázusi népeket komolyan érinti (Észak- és Közép-Európa, Észak-Amerika) lázas kutató munka folyik a részletek, a mélyben zajló folyamatok kiderítésére. „ A vas az új radon” címmel olvashattunk amerikai hematológus tollából nemrégiben egy közleményt.
- Részletek
Dr. Várkonyi Judit írása
Sokat hallottunk már a vashiány okozta betegségekről, de keveset tudunk a vastelítettségről, mely szintén károssá válhat.
Az esszenciális mikroelem: a vas
A vas az ásványi anyagok nagy csoportjába tartozik. A vérképzéshez, a szervezet oxigénellátásához nélkülözhetetlen. Fontos szerepet játszik az immunrendszer, az agy és az izmok működésében. Több enzim alkotórésze, melyek a sejtek anyagcseréjében vesznek részt. Szervezetünk azonban nem tudja előállítani. Táplálkozásunk során tudjuk pótolni, kívülről. Étkeinkben a vas két formában fordul elő: állati eredetű élelmiszerekben (vörös húsok, máj, belsőségek, tojássárgája), illetve növényi eredetűekben (hüvelyesek, diófélék, gabona magvak). Jó, ha tudjuk, hogy a növényi vasforrások hasznosulása nagyságrendekkel rosszabb, mint az állati eredetű, fehérjéhez kötött vasféleségeké, ezért megtévesztő lehet egyes növények (például spenót, dió, bab) viszonylag magas vastartalma.
- Részletek
Dr. Várkonyi Judit előadásának kivonata a Hemokromatózis Betegtalálkozón, 2014 Március 28-án
- 1/ Ritka betegség-e a Hemokromatózis?
EU meghatározása szerint ritka betegségnek számít az a betegség, amelynek előfordulási aránya 1:2000 vagy kevesebb.
- 2/ előadásomban a honlapra érkezett kérésnek is eleget teszek:
„kérdezni szerettem volna, hogy mi van azokkal, akiknek nincs kromoszóma eltérésük, nem kaptak transzfúziót és mégis magas a szérum vastartalma és a ferritin szintje”
- Részletek
A RENDEZVÉNYRŐL BŐVEBBEN ( http://www.ovsz.hu/ovsz/szakmai-forum-verellatasrol-rendezvenysorozat )
Országos Vérellátó Szolgálat április 29-i "Szakmai fórum a vérellátásról" rendezvény-sorozatának utolsó, budapesti állomása

- 5 EU államban önkéntes véradók a HH betegek
- a vérlebocsátás az első 3 évben jelentős, amikor akár 20-szor is ad egy érintett esetenként 400 ml vért a célferritin eléréséig,
- a vért kapó oldaláról a biztonságot garantálja, hogy csak vérsejt masszát kap és ha erythrocytapheresist alkalmaznak, akkor génátvitel nem lehetséges.
- Részletek
Az Európai Hemokromatózis Betegegyesület (EFAPH) leányszervezete a magyar Hemokromatózis Betegek Egyesülete (HBE). Minden évben, Június első hetében kerül megrendezésre a Hemokromatózis Betegek Napja Európa szerte. A mienket most pénteken rendeztük meg. A meghívott előadók mellett örömmel jelenthettük be: Mészöly Kálmán, a „Szőke szikla” elvállalta, hogy „arca” lesz a szervezetünknek.
A program szerint Dr.Várkonyi Judit, a HBE megalapítója, rövid előadásban ismertette a vastúlterhelődés ezen örökletes formájának okát, tüneteit és vázolta a gondozás és a családvizsgálat jelentőségét. Felhívta a figyelmet arra, hogy a korai felismeréssel és gondozásba vétellel az érintett személy elkerülheti a feleslegben lerakódó vas okozta súlyos szervi károsodásokat, és ugyan olyan hosszan és betegségmentesen élhet, mint bárki más.